Wat de krantenkoppen verkeerd hebben over $4.000 per maand in Vietnam
In 2025 publiceerde CNBC een verhaal over een Amerikaanse gepensioneerde die leefde van $4.000 per maand in Vietnam. Het artikel ging viraal. Het schilderde Vietnam af als een paradijs waar geld verder reikt dan waar dan ook op aarde.
Het probleem? Dat verhaal ging over inkomen, niet over uitgaven. De gepensioneerde spaarde 40% van die $4.000. Ze bezaten hun motorbike volledig. Ze hadden een langetermijnhuurcontract dat jaren geleden was ondertekend. Ze aten 90% van de tijd lokaal eten.
Als je morgen in Vietnam aankomt met $4.000 om elke maand uit te geven, kun je als een koning leven. Maar je kunt dat budget ook sneller opmaken dan je verwacht als je dure keuzes maakt.
De echte vraag is niet "Is $4.000 per maand goed?" Het is "Wat koopt $4.000 per maand je eigenlijk in 2026?"
Drie Vietnamese realiteiten: welke past bij jou?
Vietnam biedt drie verschillende levensstijlen voor alleenstaanden. Elk komt met een ander budget en andere afwegingen.
Zuinige lokale levensstijl ($600-$900/maand) Je huurt een studio of kleine eenkamerwoning in een lokale buurt. Je eet straateten en kookt thuis. Je gebruikt een motorbike voor vervoer. Entertainment betekent goedkope koffie, parken en af en toe een biertje. Dit werkt het beste in Da Nang of kleinere steden zoals Ninh Binh of Hue.
Comfortabele expat-levensstijl ($1.200-$1.800/maand) Je huurt een modern eenkamerappartement in een goede wijk. Je eet 3-4 keer per week buiten in middenklasse restaurants. Je gebruikt af en toe Grab. Je hebt een sportschoolabonnement en reist elke paar maanden binnenlands. Dit is de sweet spot voor de meeste alleenstaande expats in HCMC of Hanoi.
Luxe levensstijl ($2.500-$4.000/maand) Je huurt een hoogwaardig appartement in een gebouw met service. Je eet regelmatig in westerse restaurants. Je neemt maandelijks binnenlandse vluchten. Je hebt uitgebreide ziektekostenverzekering. Je spaart geld zelfs terwijl je vrij uitgeeft. Deze levensstijl werkt in elke stad maar komt het meest voor in HCMC District 2 of Hanoi Tay Ho.
Pro tip: De meeste mensen overschatten hun levensstijlbehoeften. Begin drie maanden met het comfortabele budget en pas het daarna aan op basis van je werkelijke uitgavenpatroon.
Hanoi vs. Ho Chi Minh City vs. Da Nang: echte huurprijzen voor 2026
Huisvesting is je grootste uitgave. Het varieert ook meer per stad dan welke andere categorie dan ook.
| Stad | District/gebied | Gemeubileerd 1BR (USD) | Ongemeubileerd 1BR (USD) | Borg |
|---|---|---|---|---|
| HCMC | District 1 | $800-$1.500 | $500-$800 | 1-3 maanden |
| HCMC | District 2 (Thu Duc) | $500-$900 | $350-$600 | 1-2 maanden |
| HCMC | District 7 | $400-$700 | $300-$500 | 1-2 maanden |
| HCMC | Binh Thanh | $350-$600 | $250-$400 | 1 maand |
| Hanoi | Tay Ho (West Lake) | $600-$1.200 | $400-$700 | 1-2 maanden |
| Hanoi | Ba Dinh | $500-$900 | $350-$600 | 1-2 maanden |
| Hanoi | Hoan Kiem | $700-$1.400 | $450-$800 | 2-3 maanden |
| Da Nang | My An (strandgebied) | $400-$700 | $250-$450 | 1 maand |
| Da Nang | Hai Chau (stadscentrum) | $350-$600 | $200-$400 | 1 maand |
Verborgen huisvestingskosten:
- Makelaarskosten: 50-100% van één maand huur (onderhandelbaar)
- Elektriciteitsborg: $50-$150
- Motorbike parkeren: $10-$25/maand in gebouwen
- Schoonmaakservice: $40-$80/maand als je dat wilt
Gemeubileerde appartementen bevatten meestal basis meubels, een koelkast, wasmachine en airconditioning. Ongemeubileerd betekent kale muren en een tegelvloer. Je moet alles kopen.
Waarschuwing: Betaal nooit een borg zonder ondertekend huurcontract en een bezichtiging van de daadwerkelijke unit. Oplichting met huurborgs richt zich op nieuwkomers via Facebook-groepen.
Etenbudgetten: eten als een local vs. eten als een westerling
Dit is waar je budget kan verdubbelen of halveren, afhankelijk van je keuzes.
Straateten en lokale markten:
- Kom pho: 40.000-60.000 VND ($1,60-$2,40)
- Banh mi: 20.000-40.000 VND ($0,80-$1,60)
- Com tam (gebroken rijst met varkensvlees): 35.000-50.000 VND ($1,40-$2,00)
- Bun cha: 40.000-60.000 VND ($1,60-$2,40)
- Lokale koffie (ca phe den): 15.000-25.000 VND ($0,60-$1,00)
- Groenten en vlees van de markt om te koken: $2-$4 per dag
Westerse restaurants en geïmporteerde boodschappen:
- Brunch in een café: 150.000-250.000 VND ($6-$10)
- Pizza of pasta: 200.000-400.000 VND ($8-$16)
- Geïmporteerde kaas (200g): 150.000-250.000 VND ($6-$10)
- Australisch rundvlees (1kg): 300.000-500.000 VND ($12-$20)
- Craft beer (fles): 60.000-120.000 VND ($2,40-$4,80)
Maandelijkse totalen voor eten:
- Lokaal dieet: $150-$250/maand
- Gemengd dieet (50% lokaal, 50% westers): $300-$500/maand
- Westers dieet: $500-$800/maand
Pro tip: De grootste geldbesparing is ontbijt. Een lokale koffie en banh mi kost $1,50. Een westers ontbijt in een café kost $7. Doe die rekensom voor 30 dagen.
Je verplaatsen: motorbike, Grab of auto
Motorbike (meest voorkomende keuze):
- Gebruikte Honda Wave of Airblade kopen: $500-$1.500
- Maandelijkse brandstof: $15-$25
- Maandelijks onderhoud: $10-$20
- Parkeren thuis: $10-$25
- Verzekering: $10-$15/jaar (basis aansprakelijkheid)
Grab (rit-hailing):
- Korte rit (2-3km): 15.000-30.000 VND ($0,60-$1,20)
- Middellange rit (5-8km): 40.000-80.000 VND ($1,60-$3,20)
- Maandelijks met 2-3 ritten per dag: $100-$200
- GrabBike (motorbike taxi): 30-50% goedkoper dan auto
Autobezit:
- Aankoop: $15.000-$40.000 (importbelastingen zijn 70-100%)
- Maandelijkse brandstof: $100-$200
- Parkeren: $50-$150
- Verzekering: $50-$100/maand
- Chauffeur (optioneel): $400-$700/maand
Veiligheidswaarschuwing: Internationale rijbewijzen zijn niet geldig in Vietnam. Je hebt een Vietnamese rijbewijs nodig voor motorbikes boven 50cc. Politiecontroles zijn gebruikelijk in steden. Lees onze gids over een motorbike huren in Vietnam voor de volledige juridische realiteit.
Nutsvoorzieningen en maandelijkse rekeningen: wat niemand je vertelt
Elektriciteit is de variabele die de meeste nieuwkomers verrast.
Elektriciteitstarieven (per kWh):
- Schijf 1 (0-50 kWh): 1.864 VND ($0,074)
- Schijf 2 (51-100 kWh): 2.076 VND ($0,083)
- Schijf 3 (101-200 kWh): 2.354 VND ($0,094)
- Schijf 4 (201-300 kWh): 2.701 VND ($0,108)
- Schijf 5 (301+ kWh): 3.012 VND ($0,120)
Typische maandelijkse rekeningen:
- Elektriciteit (licht AC-gebruik, 4-6 uur): $40-$60
- Elektriciteit (matig AC-gebruik, 6-8 uur): $60-$90
- Elektriciteit (zwaar AC-gebruik, 10+ uur): $100-$180
- Water: $5-$15
- Internet (glasvezel, 100-200 Mbps): $10-$15
- Mobiele data (4GB-10GB abonnement): $3-$8
- Gas (koken): $3-$6
Seizoenspieken: Zomermaanden (april-juli) kunnen je elektriciteitsrekening verdubbelen. Wintermaanden (december-februari) in Hanoi kunnen kosten voor ruimteverwarming toevoegen.
Pro tip: Vraag je verhuurder naar het elektriciteitstarief voordat je tekent. Sommige gebouwen rekenen een vast tarief van $0,15/kWh, wat 40% boven de hoogste schijf is.
Gezondheidszorg en verzekering: de echte kosten van gezond blijven
Openbare ziekenhuizen zijn goedkoop maar druk. Privéklinieken zijn betaalbaar maar niet goedkoop. Ernstige medische problemen vereisen evacuatie.
| Behandeling | Openbaar ziekenhuis (USD) | Privékliniek (USD) | Met internationale verzekering |
|---|---|---|---|
| Algemeen consult | $5-$15 | $30-$60 | $0 (directe facturering) |
| Specialist consult | $10-$25 | $50-$100 | $0 (directe facturering) |
| Bloedonderzoek panel | $10-$20 | $30-$60 | Meestal gedekt |
| Röntgenfoto | $10-$20 | $30-$50 | Meestal gedekt |
| Tandheelkundige reiniging | $10-$20 | $25-$50 | Vaak gedekt |
| Bezoek spoedeisende hulp | $20-$50 | $100-$300 | $0-$100 eigen bijdrage |
Premies internationale ziektekostenverzekering (maandelijks):
- Basis (alleen catastrofaal, hoog eigen risico): $30-$50
- Uitgebreid (privéklinieken, poliklinisch): $80-$150
- Premium (wereldwijde dekking, evacuatie): $150-$300
Voorgeschreven medicijnen: Veel voorkomende medicijnen zijn zonder recept verkrijgbaar bij Vietnamese apotheken. Antibiotica, bloeddrukmedicatie en astma-inhalatoren kosten $5-$20 per kuur. Zie onze gids over Vietnamese apotheken voor details.
Waarschuwing: Zonder verzekering kan een ernstig motorongeluk waarbij een operatie nodig is $5.000-$15.000 kosten. Evacuatie naar Thailand of Singapore kost $15.000-$50.000.
Visums: de terugkerende kosten die de meeste gidsen negeren
Visumkosten zijn geen eenmalige uitgave. Ze komen elke paar maanden terug en tellen op.
| Visumtype | Duur | Kosten per aanvraag | Jaarlijks totaal (USD) | Verlengingsmethode |
|---|---|---|---|---|
| E-visum (toeristisch) | 90 dagen, eenmalige binnenkomst | $25 | $100-$125 | 4-5 keer per jaar online aanvragen |
| Visum bij aankomst (brief) | 30 dagen, eenmalige binnenkomst | $30-$50 | $120-$200 | Via reisbureau |
| Zakenvisum (1 jaar, meervoudige binnenkomst) | 12 maanden | $500-$800 | $500-$800 | Aanvragen via bedrijf of agent |
| Werkvergunning + tijdelijke verblijfsvergunning | 1-2 jaar | $300-$600 | $150-$300 | Bedrijf regelt het proces |
| Visumrun (vlucht + accommodatie) | Weekendtrip | $200-$400 per run | $800-$1.600 | Vlieg naar Bangkok, Kuala Lumpur of Singapore |
Maandelijkse visumkosten (geannualiseerd):
- Toeristisch (e-visum): $8-$10/maand
- Zakenvisum: $42-$67/maand
- Werkvergunningroute: $12-$25/maand
- Visumruns: $67-$133/maand
Juridische waarschuwing: Je visum zelfs één dag overschrijden kan resulteren in een boete van 500.000 VND ($20) per dag plus mogelijke detentie. Werken op een toeristisch visum is illegaal en kan leiden tot deportatie en inreisverboden.
Entertainment, sportscholen, daten en sociaal leven
Sportschoolabonnementen:
- Lokale sportschool (basisapparatuur): $15-$30/maand
- Internationale sportschool (California, Elite): $40-$70/maand
- Yogastudio: $50-$100/maand
- CrossFit box: $80-$150/maand
Entertainment:
- Bioscoopkaartje: 50.000-100.000 VND ($2-$4)
- Bowlen (per spel): 40.000-80.000 VND ($1,60-$3,20)
- Karaokekamer (per uur): 100.000-300.000 VND ($4-$12)
- Nightclub entree: 100.000-300.000 VND ($4-$12)
- Live muziek in een bar: gratis tot 100.000 VND entree
Daten en sociale uitgaven:
- Koffiedate: $2-$6
- Diner in een middenklasse restaurant: $15-$30 voor twee
- Cocktails in een leuke bar: $6-$12 per stuk
- Weekendtrip naar een strandstad: $100-$300
Maandelijkse entertainmentbudgetten:
- Sociaal (drinken met vrienden, af en toe uitjes): $100-$200
- Actief (sportschool, sport, weekendtrips): $150-$300
- Nachtleven (clubbing, fine dining, daten): $300-$600
De $4.000-mythe: wat dat inkomen je eigenlijk koopt
Laten we de oorspronkelijke vraag beantwoorden met echte cijfers.
$4.000/maand inkomen in Da Nang:
- Luxe eenkamerappartement aan het strand: $700
- Westers dieet + uit eten: $600
- Grab + incidentele huur: $150
- Nutsvoorzieningen: $80
- Entertainment: $400
- Verzekering: $100
- Visumkosten: $50
- Totale uitgaven: $2.080
- Maandelijkse besparingen: $1.920 (48%)
$4.000/maand inkomen in HCMC:
- Hoogwaardig eenkamerappartement in District 2: $1.200
- Gemengd dieet: $400
- Motorbike bezit: $50
- Nutsvoorzieningen: $100
- Entertainment: $500
- Verzekering: $100
- Visumkosten: $50
- Totale uitgaven: $2.400
- Maandelijkse besparingen: $1.600 (40%)
$4.000/maand inkomen in Hanoi (Tay Ho):
- Luxe eenkamerappartement: $1.000
- Gemengd dieet: $400
- Grab-gebruik: $100
- Nutsvoorzieningen: $90
- Entertainment: $400
- Verzekering: $100
- Visumkosten: $50
- Totale uitgaven: $2.140
- Maandelijkse besparingen: $1.860 (47%)
Vergelijking met lagere inkomens:
- $1.000/maand: Mogelijk in Da Nang met zuinige levensstijl, krap in HCMC
- $2.000/maand: Comfortabel in elke stad met gematigde uitgaven
- $3.000/maand: Zeer comfortabel met goede besparingen in elke stad
Pro tip: De grootste variabele is huisvesting. Een appartement van $400 kiezen in plaats van $1.000 bespaart $7.200 per jaar. Dat is een maand reizen in Zuidoost-Azië.
Voorbeeld maandbudgetten voor drie alleenstaande levensstijlen
| Categorie | Zuinig ($600-$900) | Comfortabel ($1.200-$1.800) | Luxe ($2.500-$4.000) |
|---|---|---|---|
| Huur (1BR) | $250-$350 | $500-$700 | $800-$1.500 |
| Eten | $150-$200 | $300-$400 | $500-$700 |
| Vervoer | $30-$50 | $50-$100 | $150-$300 |
| Nutsvoorzieningen | $40-$60 | $60-$90 | $80-$150 |
| Gezondheidszorg/Verzekering | $30-$50 | $80-$120 | $100-$200 |
| Visum | $10-$50 | $30-$50 | $50-$100 |
| Entertainment | $50-$100 | $100-$200 | $300-$600 |
| Diversen | $40-$90 | $80-$140 | $200-$300 |
| Totaal | $600-$900 | $1.200-$1.800 | $2.200-$3.850 |
Stadsaanpassingen:
- Da Nang: Trek 10-20% af van huur en eten
- HCMC: Tel 10-20% op voor huur in centrale gebieden
- Hanoi: Vergelijkbaar met HCMC maar iets goedkoper eten
- Kleinere steden (Hue, Nha Trang, Can Tho): Trek 20-30% af
Verborgen kosten en geldvallen
Bankkosten:
- Internationale ATM-opname: $2-$5 per transactie
- Buitenlandse transactiekosten: 1-3%
- Valutawisselkoersopslag bij banken: 1-2%
- Beste optie: Open een Vietnamese bankrekening (vereist werkvergunning of langdurig visum)
Oplichting met huurborgs:
- Betaal nooit een borg zonder het appartement te zien
- Gebruik een betrouwbare agent of directe verhuurder
- Maak foto's van de staat van het appartement voordat je intrekt
- Vraag een ondertekend bewijs voor je borg
Toeristenprijzen:
- Appartementen op Airbnb zijn 30-50% duurder dan lokale advertenties
- Straateten nabij toeristische gebieden kost 1,5-2x meer
- Taxi's vanaf luchthavens rekenen 2-3x de Grab-prijs
Coffeeshop coworking-val:
- 6 uur per dag vanuit cafés werken: $4-$8 aan koffie
- Coworking space maandabonnement: $50-$100
- Jaarlijkse besparing door coworking: $500-$1.000
Tet-holiday prijsstijging:
- Huurprijzen stijgen 10-20% in januari-februari
- Diensten (schoonmaak, reparaties) kosten 2-3x normaal
- Vluchten binnen Vietnam verdubbelen in prijs
Hoe je geld bespaart zonder in te leveren op kwaliteit
Huisvesting:
- Onderhandel over huur in het Vietnamees (vraag een lokale vriend om hulp)
- Teken 12-maandelijkse huurcontracten in plaats van maand-tot-maand
- Zoek appartementen op Facebook-groepen, niet op Airbnb
- Kies Binh Thanh (HCMC) of Cau Giay (Hanoi) in plaats van centrale districten
Eten:
- Kook 3-4 avonden per week thuis
- Koop producten op lokale markten, niet in supermarkten
- Leer Vietnamese koffie thuis te maken
- Eet ontbijt bij straatkraampjes, niet in cafés
Vervoer:
- Koop een gebruikte motorbike in plaats van langdurig te huren
- Gebruik GrabBike in plaats van GrabCar voor solotrips
- Loop of fiets voor korte afstanden
Overig:
- Gebruik een lokale SIM-kaart (Viettel, Mobifone, Vinaphone)
- Sluit je aan bij expat Facebook-groepen voor tweedehands meubels
- Plan je huurverlenging voor dalmaanden (maart-april of september-oktober)
- Open een Vietnamese bankrekening om internationale kosten te vermijden
Voor meer gedetailleerde budgetplanning, bekijk onze gidsen over backpacken in Vietnam met een budget en de kosten van de Cao Bang-loop.
FAQ
V: Is $4.000 per maand goed in Vietnam?
Ja, maar alleen als je begrijpt wat het koopt. $4.000 als inkomen maakt luxe leven mogelijk in Da Nang (50%+ besparen) of comfortabel leven met besparingen in HCMC. Als uitgave is het overdreven. Je zou een villa met zwembad en dagelijks fine dining nodig hebben. Het virale CNBC-verhaal ging over $4.000 inkomen, niet over uitgaven.
V: Wat is een goed salaris in Vietnam per maand voor een alleenstaande?
$1.200-$1.800 per maand biedt comfortabel expat-leven in elke grote stad, inclusief huur, regelmatig uit eten, een motorbike en maandelijkse besparingen. $2.500+ maakt luxe appartementen, frequent reizen en aanzienlijke besparingen mogelijk. Lokale salarissen liggen gemiddeld op $300-$800 voor professionals.
V: Hoeveel geld heb ik nodig voor een maand in Vietnam als toerist?
Budgetreizigers geven $600-$900 per maand uit, inclusief basisaccommodatie, straateten, lokaal vervoer en enkele attracties. Middenklasse toeristen die $1.200-$1.800 per maand uitgeven, krijgen mooiere hotels, restaurantmaaltijden, binnenlandse vluchten en activiteiten. Luxereizigers begroten $2.500+.
V: Kun je leven van $1.000 per maand in Vietnam?
Ja, maar met beperkingen. $1.000 per maand werkt in Da Nang of kleinere steden met een lokaal appartement, straatetendieet en beperkt entertainment. In HCMC of Hanoi betekent $1.000 een kleine studio buiten centrale districten, thuis koken en minimale sociale uitgaven.
V: Wat is het duurste onderdeel van wonen in Vietnam?
Huisvesting is de grootste uitgave, variërend van $250 voor een basisstudio in Da Nang tot $1.500+ voor een luxe eenkamerappartement in HCMC District 2. Geïmporteerde boodschappen en westerse restaurants zijn de op één na grootste kostenfactor. Lokaal eten vermindert de voedseluitgaven met 60-70%.
V: Is Vietnam goedkoper dan Thailand?
Ja, Vietnam is over het algemeen 10-20% goedkoper dan Thailand voor vergelijkbare levensstijlen. De huur is lager in Vietnam, vooral buiten centraal Bangkok. Straateten is goedkoper. Binnenlands reizen kost minder. Thailand biedt meer internationale voorzieningen maar tegen hogere prijzen.
V: Heb ik een ziektekostenverzekering nodig in Vietnam?
Ja. Hoewel openbare ziekenhuizen betaalbaar zijn ($20-$50 voor een consult), kunnen ernstige medische problemen evacuatie naar Singapore of Thailand vereisen ($15.000-$50.000). Een internationale ziektekostenverzekering kost $50-$150 per maand en dekt privéklinieken met Engelssprekend personeel en kortere wachttijden.
